Být mámou nestačí, aneb proč je pocit být ženou více

“ Potřebuješ se naučít vařit, protože inak si muža nenajdeľ“

„Až když se žena stane mámou, je skutečně šťastnou ženou“

“ Pro ženu je absolútně prirodzený se starat o domácnostl“

„Být mámou, znamená se často obětovat“

Jsou vám tyhle a další výroky známe? Stali ste se mámou a máte zrazu pocit jako by jste se jako žena stratili ? Těšili ste se na své díte, ale teď máte pocit, že od vás okolí očekáva jenom dokonalou mámu, ktorá se bude pro své dítě obětpvat?

Ja rozhodně nepatřím do kategore žen, které litují , že se matkami stali. Své déti miluji a nevím si bez nich představit už svůj život. Rovnež také nepatřím do kategore žen, které tvrdí, že být matkou je poslánim ženy a jenom pak bude prožívat skutečné štěstí. No i tak jsem poslední dobu pociťovala na sebe obrovskej tlak z toho, abych byla jako matka dokonalá a plně odevzdaná dítěti.

V dávni kultúře se ženy uctívali jako bohyně, právě pro své matěřské posláni, což vlastně vedlo k zachovaní rodu. Ženy museli být doma ( v jeskyni ) a starat se o to, aby nevyhasol jeskynný oheň. Pripravovali jídlo,  zatímco muži lovili a starali se o bezpečnost tlupy. V té době bylo více než důležité zachovávat rod, protože běžně se člověk dožíval nízkeho věku. A také emoce se  moc nenosili a tak nikdo nic neřešil. 

Doba se ale změnila a to několikrát. Lidé začali pěstovat, ženy se postupně dostávali k moci a pak o ni zase přicházely. Byli upalované, prodejné i bez práv. Pak si vydobily i práva a rovnoprávnost  a dostaly se i na mužské pozice . Někdy mám pocit, že muži až takovým vývojem neprošli. Každopádně, jedno se ale nezměnilo od samotního pravěku. Žena, coby matka se stále stará a muž, coby tvůrce zabespěčuje. 

Společnost je stále nastavená tak, že ženy jsou predurčené k matěrství, co z hlediska zachovaní rodu , je správne vnímaní. Prblém nastáva, že ještě stále má společnost v sobě zakódované , že sou nastaveny pouze k matěrství a to je už lehce sklíčujúci.

Z generace na generaci se ženám vštěpuji, že jejím jediným poslání, je být matkou.

Ale co když to není celkem takhle. Od doby kamenej se okrem mnoha ďalßích věcí změnili aj emoce  a túžby. Doba je vyspělá natolik, že i ženám umožňuje se realizovat a zároveň si užívat matěrství. Doba praje ženám, no naučené vzorce im hádžou pod nohy polená. 

 

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *